síť

Český startup OIG Power chce dobít ulice českých a evropských měst

15.06.2018

Zdroj: Roklen24, 21.5.2018

Česká společnost OIG Power, která na trhu moderní energetiky uspěla s hybridním bateriovým úložištěm pro malé fotovoltaické zdroje, uvede v nejbližších měsících na trh novou dobíjecí stanici pro elektromobily. Svou nabídku rozšíří i o lavičku s bateriovým úložištěm a dobíjecí stojany pro elektrokola. Design všech prvků, které mají široké použití v městském prostředí, vytvořil ateliér Olgoj Chorchoj pod vedením prof. Michala Froňka.

„Po diskusích s politiky, představiteli měst, odborníky, a hlavně majiteli elektromobilů, jsme přesvědčeni, že podpora elektromobility by neměla stát jen na masivních dotacích a často neefektivních investicích do výstavby infrastruktury podél evropských dálnic. Pokud má elektromobilita skutečně přinést snížení emisí, pak se v první řadě musí stát běžnou součástí dopravy ve městech. Skutečný bezemisní rozvoj elektromobility v městském prostoru leží především v sektoru malých elektromobilů, kde není hlavním parametrem rychlost nabíjení, ale kombinace husté sítě malých dobíjecích stanic nezávislých na přenosové síti. Tedy takových, které v maximální možné míře využívají energii vytvořenou decentrálními solárními mikrozdroji s akumulací v domácnostech, v centrech měst a obcí,“ říká Martin Kuba, většinový vlastník skupiny OIG.

Koncept elektromobility OIG Power podpořil i Daniel Beneš, generální ředitel ČEZ, a.s.: „Několikrát jsme jako ČEZ uvedli, že elektromobilita pro nás představuje jednu z hlavních cest budoucnosti celé energetiky. Jako hlavní energetický hráč v Česku se na jejím rozvoji podílíme v řadě oblastí. Jsem rád, že i díky českým výrobkům OIG Power dokážeme nabídnout řešení pro domácnosti a nyní i města, firmy a developery, které jim umožní řešit podstatu celého problému, tedy přechod ke skutečně bezemisní energetice a dopravě.  

Nabíjecí stanice a bateriové lavičky OIG Power

Konstrukce nové dobíjecí stanice OIG Power pro elektromobily a elektrokola, stejně jako laviček s bateriovým úložištěm, vychází z širokých zkušeností společnosti s vývojem a provozem inteligentních hybridních bateriových systémů.

Nabíjecí stanice pro elektromobily funguje na bázi střídavého proudu a nabízí výstupní výkon 18 kW na tři fáze, tj. 6 kW na jednu při kombinaci EKO zdroje a sítě. V případě EKO zdroje je možný maximální výstupní výkon 9,9 kW na tři fáze, tj. 3,3 kW na fázi z jednoho bateriového boxu. Nyní je již ve finální fázi testování také zapojení 6 bateriových boxů paralelně za sebou. Tímto bude výkon navýšen na 108 kW, v případě režimu EKO na 60 kW. Stanice dokáže inteligentně spolupracovat s bateriovými úložišti OIG Power, včetně dnes představené lavičky, stejně jako s dalšími podobnými zařízeními jiných výrobců. Stanice může být připojena do rozvodné sítě, kdy umožňuje ve spolupráci s úložištěm využívat noční proud, nebo fungovat v ryze ostrovních systémech.

Design výrobků navrhlo studio Olgoj Chorchoj. Jeho hlavní osobnost Michal Froněkk tomu uvádí: „Oslovil nás koncept elektromobility tak, jak ji prezentuje OIG Power. Jsme přesvědčeni, že také infrastrukturní prvky budoucnosti by měly vedle technických parametrů splňovat i estetická hlediska.“ 

Lavička OIG Power s bateriovým úložištěm bude v základní variantě disponovat kapacitou 19 kWh a vedle spolupráce s nabíjecími stanicemi umožní i indukční dobíjení ostatních přístrojů, které touto funkcí disponují. Dobíjecí stojany ve verzi pro tři elektrokola nabídnou kapacitu 7,2 kWh, v provedení pro šest kol 9,6 kWh.    

Na trh míří i další produkty podporující rozvoj elektromobility

V rámci dnešního uvedení nových zařízení OIG Power představily své nové služby a produkty i další společnosti.

Společnost ESSOX, která je významným členem skupiny Komerční banky a patří do globální finanční skupiny Société Générale, dnes ústy své generální ředitelky Jany Hanušové představila svou strategii zaměřenou na financování komplexních projektů v oblasti využití obnovitelných zdrojů energie. Právě svou schopnost financovat komplexní projekt – tedy od poradenství a zpracování projektu, přes nákup technologií a jejich instalaci, až po doplňkové služby, jako je pojištění – označuje společnost na českém trhu za jedinečnou. Více ve vlastní tiskové zprávě ESSOX.

 „Filozofie dalšího vývoje elektromobility v podání OIG Power je nám velice blízká. Jako výrobce špičkových elektromobilů, který nabízí modely zahrnující celou škálu inovativních technologií, nás daný koncept zaujal a rádi jsme se připojili jako partner k jeho představení.“, dodal Pavel Jankovský, marketingový ředitel společnosti BMW Group, která je lídrem prémiového segmentu eletromobility. 

Zdroj: https://roklen24.cz/a/SFiyb/cesky-startup-oig-power-chce-dobit-ulice-ceskych-a-evropskych-mest

Top

Email zadaný ve špatném formátu

Skrýt Špatné heslo

Zapomenuté heslo?

Zapomenuté heslo? Prosím zadejte Vás email a obdržíte link pro vytvoření nového.

Špatný email

Zpátky na přihlášení

Zavřít